Takarmányozás

A lónak méretéhez képest nagyon kicsi gyomra van. Ezért is van az, hogy naponta többször, keveset kell neki adni enni. Innivalónak minden nap kell lennie a ló előtt!
 

Takarmányozási szabályok

1. Gyakran (napi 3-4-szer) és keveset adj a lónak enni!
2. A szénaháló megakadályozza, hogy kárba vesszen a széna, viszont elég magasra kell kötni, hogy a ló lába ne akadjon bele. Reggel kevesebbet, délben egy adagot, este pedig többet rakjál bele a szénából.
3. A takarmány mennyiségét az határozza meg, hogy milyen intenzív munkát végez a ló, és mekkora a mérete.
4. Új takarmányt csak fokozatosan szabad bevezetni.
5. Etetéskor minden takarmány legyen kissé nedves, de ne legyen eláztatva!
6. Nem szabad közvetlenül munka előtt etetni a lovat.
7. Nagyobb etetés után másfél (de legalább 1 ) óráig ne dolgozz a lóval!
8. Etetés előtt itasd meg a lovad!
9. Etetéshez mindig tiszta eszközöket használj! Tartsd tisztán az etetőcsészét, minden etetés után tisztítsd ki!
 

Takarmányok

Széna
a ló legfőbb tápláléka. A jó minőségű széna zöldes színű, édes, pormentes. Ideális esetben a takarmény 2/3 részét képzi.
 
Zab
a zab a legenergiadúsabb takarmány, nem szabad nagy mennyiségben etetni a lóval. A ló roppantott állapotban tudja jobban megemészteni, így viszont csak néhány hétig marad meg a tápértéke.
 
Árpa
az árpa tápértéke magas, nagyon jól lehet vele javítani a ló kondícióján, de meg kell főzni, mielőtt a lónak adjuk. Csak fokozatosan szabad emelni az adagját a takarmányban.
 
Búza 
a búza telítettségérzést ad. Búzából súlyának 1%-át eheti a ló (ez 100 kilogrammonként 1 kilogrammot jelent).
 
Kukorica
magas az energiatartalma, de kevés benne a fehérje és az ásványi anyagok. Nem szabad nagy mennyiségben adni (az abrak legfeljebb 20%-a állhat kukoricából). Nehezen emészthető.
 
Lótáp
a lótáp előre bekevert komplex takarmány. Néhány lótáp ugyan elég drága, de nem neked kell összeállítanod, összeszedned a táplálékát a lónak, könnyen tárolható.
 
Répaszelet
a répaszelet szárított, aprított cukorrépa, melsszal keverve. A saját térfogatánál kétszer több vízzel kell keverni, legalább 2 órával azelőtt, mielőtt belekeverjük a takarmányba. Ha nem, bekólikázhat tőle a ló.
 
Sárgarépa
hasznos a rossz étvágyú, vagy leromlott állapotban lévő lovaknak. Hosszúkás szeletekre vágva tegyük a takarmányba.
 
Tőkehalmájolaj
csillogóvá teszi a ló szőrét, segít a kondíció javításában
 
Nyalósó
a ló számára szükséges anyagokat tartalmazza. Fel lehet függeszteni  a boksz falára, vagy bele lehet tenni az etetőcsészébe.
 
Lenmag
a lenmagolaj jót tesz a szőrzetnek. Hőkezelni kell, különben mérgező. Tedd egy vödörbe, önts rá kétszer annyi forrásban levő vizet, fedd be a vödröt, hagyd állni egész nap. Ezután keverd a takarmányba.
 
Korpa
segíti az emésztést. Korpakása készítése: önt forrásban lévő vizet egy fél vödörnyi korpára, fedd le a vödröt egy vászonzsákkal, és hagyd kihűlni! A kész korpakása nem lehet túl vizes, de túl száraz sem!
 

Mennyi takarmány kell a lónak?

A takarmány mennyisége, összetétele több dologtól is függ: mennyit dolgozik a ló, mekkora a súlya, milyen vérmérsékletű, melyik évszakban vagyunk. 
Alapszabály, hogy a ló testsúlyának 2%-át kell takarmányként kapnia (100 kilogrammonként 2 kilogrammot). A 2 kg takarmányból 1,2 kg legyen széna.
 
Ha nem tudod, milyen súlyú a lovad, vegyél egy mérőszalagot, mérd meg a lovad övméretét, és számold ki, hény kilogrammot nyom a lovad!
 

Tehát: ha van egy 400 kg súlyú lovad, 8 kg takarmányt kell neki adni naponta, ebből legalább 4, 8 kg legyen széna. A többi azon múlik, mennyit dolgozik, mire van szüksége.